Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

TISZTELT TANULÓINK ÉS ÉRDEKLŐDŐK!

TÁJÉKOZTATOM ÖNÖKET, HOGY 2021.12.22-TŐL 2022.01.02. KÖZÖTT TÉLI SZÜNET LESZ, EZÉRT A SZEMÉLYES ÜGYFÉLSZOLGÁLAT EZIDŐ ALATT SZÜNETEL.

Ügyfélfogadás:

H: 8.00-16.00
K: 8.00-16.00
SZ: 8.00-16.00
CS: 8.00-16.00
P: 8.00-14.00

INFORMATIKAI RENDSZER- ÉS ALKALMAZÁS-ÜZEMELTETŐ TECHNIKUS

(szakma azonosító száma: 5 0612 12 02)
ISKOLAI RENDSZERŰ – 1 TANÉV

Mit kell tudni a képzésről?

PLAN - PRICE

Description

text

Hétfő, Szerda
(este)

Indulás: 

2022.02.07.

440.000 Ft-tól

  • 1 tanév
  • Felnőttképzési jogviszony, előzetes tudásszint felméréssel

  • Oktatási időpontok (2 alkalom hetente):

  • Hétfő, Szerda (17:00-21:00)

  • Képzési költség (nem tartalmazza a vizsgadíjat):

  • A) egyösszegű befizetés esetén 440.000 Ft

    B) részletfizetés esetén 480.000 Ft

    képzési előleg (beiratkozáskor): 60.000 Ft

    - további részletfizetési időpontok (7 x 60.000 Ft): minden hónap 10. napjáig (április, május, június, július, szeptember, október, november)

  • Vizsgadíj: 70.000 Ft (2023. január 10-ig)
  • Vizsga várható időpontja: 2023. február

Szombat
(egész nap)

Indulás:
2022.02.12.

440.000 Ft-tól

  • 1 tanév
  • Felnőttképzési jogviszony, előzetes tudásszint felméréssel

  • Oktatási időpontok (1 alkalom hetente):

  • Szombat (8:00-16:00)

  • Képzési költség (nem tartalmazza a vizsgadíjat):

  • A) egyösszegű befizetés esetén 440.000 Ft

    B) részletfizetés esetén 480.000 Ft

    képzési előleg (beiratkozáskor): 60.000 Ft

    - további részletfizetési időpontok (7 x 60.000 Ft): minden hónap 10. napjáig (április, május, június, július, szeptember, október, november)

  • Vizsgadíj: 70.000 Ft (2023. január 10-ig)
  • Vizsga várható időpontja: 2023. február

A képzésbe történő belépés feltételei

Iskolai előképzettség: érettségi

Legalább alapfokú informatikai ismeretek és angol nyelvismeret.

A képző által összeállított előzetes tudásszintfelmérő sikeres teljesítése.

A képzés helyszíne és időtartama

Képzés: 1087 Budapest, Százados út 8-10.

Képzési idő: 1 tanév (kb. 10 hónap) + szakmai vizsga

Egyéb FONTOS tudnivalók

Tájékoztatjuk a Tisztelt Jelentkezőket, hogy a felnőttképzési jogviszonyú iskolai rendszerű képzéseinken díjfizetés ellenében tudnak részt venni, illetve kérjük annak tudomásulvételét is, hogy az ily módon igénybe vett képzések a díjfizetés ellenére beleszámítanak a szakképzési törvény által biztosított 2 ingyenesen megszerezhető szakmába.

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

Informatikai, illetve hálózati ismeretei birtokában csapatban és önállóan dolgozva kis- és közepes méretű hálózatok tervezésében, telepítésében és üzemeltetésében vesz részt.

Együttműködik a rendszerszervezőkkel, szoftverfejlesztőkkel, egyszerűbb problémákat az internetet felhasználva önállóan megold.

Felelősségi körébe tartozhat többek között a vállalatnál működő, illetve felhőszolgáltatásként igénybe vett informatikai hálózati eszközök, különböző operációs rendszerű szerverek és munkaállomások, alkalmazások összehangolt működésének és frissítésének biztosítása, a felhőszolgáltatásokhoz kapcsolódás biztosítása.

Segítséget nyújt kollégáinak alkalmazások használatában, alkalmazás üzemeltetési feladatokat lát el.

Projektek keretében informatikai biztonsági eszközöket, tűzfalakat, vírusvédelmi szoftvereket telepít és konfigurál, virtualizált kiszolgálói környezetet üzemeltet.

Programozási alapismeretek birtokában, alkalmazói, illetve webes feladatokat old meg, webes kiszolgálói rendszert üzemeltet, adatbázisokat kezel.

Szakmai témákban hatékonyan kommunikál magyarul és angolul egyaránt.

A szakmai vizsga leírása, mérésének, értékelésének szempontjai

Projektfeladat
A vizsgatevékenység megnevezése: Informatikai hálózat- és alkalmazás-üzemeltetés
A vizsgatevékenység leírása
A) Hálózattervezési és kivitelezési vizsgaremek
A vizsgázóknak minimum 2, maximum 3 fős informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető csapatot alkotva kell a vizsgát megelőzően egy komplex informatikai rendszerfejlesztési projektet megvalósítaniuk. A projekt egy valós vagy elképzelt vállalat hálózatának tervezését, a hálózat egy működő prototípusának gyakorlati kivitelezését, valamint a prototípus működésének tesztelését foglalja magában.

A vizsgaremeknek az alábbi elvárásoknak kell megfelelni:
– a hálózati infrastruktúrának legalább 3 telephelyet vagy irodát kell lefednie
– legalább egy telephelyen több VLAN kialakítását foglalja magában
– tartalmaz második és harmadik rétegbeli redundáns megoldásokat
– IPv4 és IPv6 címzési rendszert egyaránt használ
– Vezeték nélküli hálózatot is tartalmaz
– statikus és dinamikus forgalomirányítást egyaránt megvalósít
– statikus és dinamikus címfordítást alkalmaz
– WAN-összeköttetéseket is tartalmaz
– virtuális magánhálózati kapcsolatot (VPN) is megvalósít
– programozott hálózatkonfigurációt is használ
– forgalomirányítón megvalósított biztonsági funkciókat tartalmaz (pl. ACL-ek)
– hardveres tűzfaleszközt is alkalmaz
– Minimum 1-1 Linux és Windows kiszolgálót tartalmaz, melyek legalább az alábbi szolgáltatásokat nyújtják: Címtár (pl. Active Directory); DHCP; DNS; HTTP/HTTPS; Fájl- és nyomtató megosztás; Automatizált mentés; Kliens számítógépekre automatizált szoftvertelepítés

B) A gyakorlat helyszínén végzett vizsga
A vizsgafeladat megnevezése: Hálózatok és szerverek telepítése és beállítása feladatsor
A vizsgafeladat ismertetése:
A vizsgafeladat során három részfeladatból álló feladatsort kell megoldaniuk a vizsgázóknak. A vizsgázók a feladataik elvégzéséhez internetelérés áll rendelkezésre, ott szakmai oldalakon információkat kereshetnek, de a feladat megoldása közben külső személy segítségét nem vehetik igénybe. Ennek ellenőrzése a vizsgabizottság tagjainak feladata a teljes vizsgafeladat alatt.

I.) Hálózatok telepítése és beállítása
A feladatrész során a vizsgázónak egy előre részben előkésztett, néhány szolgáltatást már nyújtó komplex hálózat beállítását kell elvégeznie. A hálózati eszközökön kell megvalósítani a feladatsorban meghatározott hálózati beállításokat, szolgáltatások konfigurálását, hibaelhárítási feladatokat. A feladatsor az alábbiakból legalább öt témakörhöz tartozó, különböző nehézségű feladatot tartalmaz: VLAN-ok használata; VLAN-ok közti forgalomirányítás; Második rétegbeli redundancia; Dinamikus címkiosztás IPv4 környezetben; IPv6 címzés és dinamikus címkiosztás IPv6 környezetben; Harmadik rétegbeli redundancia; Hálózatbiztonság, kapcsoló biztonságossá tétele; Vezeték nélküli technológiák; Forgalomirányítási alapok, statikus forgalomirányítás; Dinamikus forgalomirányítási ismeretek; Hálózatbiztonság; Hozzáférési listák használata; Statikus és dinamikus címfordítás lehetőségei; WAN technológiák; Virtuális magánhálózat (VPN) kialakítása; Minőségbiztosítási alapok, hálózatfelügyelet megvalósítása; Hálózattervezés, hibaelhárítás; Hálózat virtualizáció, hálózat automatizáció; Komplex hálózat tervezése, kialakítása

A vizsgázó a feladatsorban található logikai topológia vagy utasítások alapján kiépíti, kibővíti a hálózatot, elvégzi a jelölt hálózati eszközök és végberendezések csatlakoztatását. Terminál emulációs szoftver használatával csatlakozik a használt hálózati eszközökhöz, és a kapott feladatutasítás alapján elvégzi a hálózati eszközök konfigurálását. Ellenőrzi az általa kiépített és konfigurált hálózat megfelelő működését, és elvégzi az esetlegesen felmerülő hibák elhárítását. A feladat megoldásához a vizsgatevékenység lebonyolításához szükséges tárgyi feltételeknél részletezett eszközök közül a következő hálózati eszközök használhatóak: legfeljebb 3 db forgalomirányító, 3 db menedzselhető kapcsoló, 2 db ASA, 1 db WiFi router, 1 db laptop, 1 db asztali PC.

A vizsgafeladatrész megoldására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc

II.) Szerverek telepítése és beállítása
A feladatrész során a vizsgázónak szerverek és munkaállomások beállítását kell elvégeznie előre telepített, és részben konfigurált virtuális gépeken.
A feladatsor az alábbiakból legalább három-három témakörhöz tartozó, különböző nehézségű feladatot tartalmaz, mind a Windows, mind a Linux szervert érintve:
Windows: Hitelesítés, jogosultságok, engedélyek kezelése; Fájlrendszerek, fájlműveletek, partíciók, szoftveres RAID; DHCP, DNS, DFS szolgáltatások; Rendszerfelügyelet (pl. MMC konzol, Server Manager); Active Directory tartományvezérlő telepítés, konfigurálás; Címtárszolgáltatás objektumainak kezelése; Csoportházirend szolgáltatások konfigurálása; PowerShell szkript; Windows Server Backup; Távmenedzsment (pl. RSAT); VPN kapcsolat konfigurálás; IIS
Linux: Betöltési folyamatok, boot manager; Futási szintek; Particionálás, fájlrendszerek, fájlműveletek, linkek; Fájlhozzáférések, ACL-ek; Shell-beállítások, alapvető segédprogramok, pipeline; DHCP, DNS szolgáltatások; Forgalomirányítás, címfordítás; Web- és adatbázis-kiszolgálók telepítése, beállítása; Tűzfal, proxy; Shell-szkriptek; Levelezési szolgáltatások telepítése, beállítása
A vizsgázó a kapott megrendelői műszaki specifikáció alapján virtualizációs környezetben elvégzi az előre telepített vagy a feladat részeként általa telepítendő Windows, illetve Linux operációs rendszert futtató szerverek és munkaállomások beállításait. A feladat 2 vagy 3 virtuális gép használatával valósítja meg szerverszolgáltatások nyújtását és igénybevételét. A feladat megoldásához a vizsgatevékenység lebonyolításához szükséges tárgyi feltételeknél részletezett eszközök közül 1 db virtualizáció megvalósítására alkalmas PC használandó.
A vizsgázó a feladat megvalósítása során folyamatosan ellenőrzi a szervereken beállított szolgáltatások megfelelő működését, és elhárítja az esetlegesen felmerülő hibákat.

A feladatrész megoldására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc

III.) Felhőszolgáltatás telepítése és beállítása
A feladatrész során a vizsgázónak az általa választott felhőszolgáltóhoz (pl. AWS, Azure, Google Cloud) kapott előfizetés segítségével kell egy hálózati szolgáltatást (pl. web, adatbázis, DNS) létrehoznia és beállítania.
A feladatsor az alábbiakból legalább három témakörhöz tartozó, különböző nehézségű feladatot tartalmaz:
– SaaS (Software as a Service) (pl. Onedrive, Dropbox, Google Apps, Office 365))
– PaaS (Platform as a Service) (pl. Google App Engine, Apache Stratos)
– IaaS (Infrastructure as a Service) (pl. Amazon EC2, Windows Azure)
– Felhő címtárszolgáltatás (pl. Azure Active Directory)
– Virtuális gép és konténer létrehozása, menedzselése a felhőben
A vizsgán választható felhőszolgáltatók felsorolását (legalább kettő, legfeljebb három szolgáltató) a mindenkori vizsga évét megelőzően nyilvánosságra hozott szoftverlista tartalmazza. A feladat megoldásához a vizsgatevékenység lebonyolításához szükséges tárgyi feltételeknél részletezett eszközök közül 1 db interneteléréssel rendelkező PC használandó.

A feladatrész megoldására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc

A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 210 perc
Ezen belül:
A) Hálózattervezési és kivitelezési vizsgaremek vizsgarész 30 perc
B) Hálózatok és szerverek telepítése és beállítása feladatsor 180 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 90%

A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.


Központi interaktív vizsga
A vizsgatevékenység megnevezése: Infomatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltetés interaktív teszt
A vizsgatevékenységek leírása
A vizsgatevékenység 20 db, számítógépen megoldandó tesztfeladatból áll. A teszt feladatai lehetnek feleletválasztós feladatok (egyszeres választás, többszörös választás, válaszok illesztése), valamint kiegészítést igénylő feleletalkotó feladatok. A teszt értékelésének automatizálhatónak kell lennie.
A teszt az alábbi témakörök mindegyikéből egy-egy kérdést tartalmaz:
– Csoportmunkaeszközök, Git
– Kommunikációs formák, kommunikációs szabályok
– Hibakeresés módszerei, hibaelhárítás lépései, internetes keresés
– Legmodernebb információs technológiák, trendek, IoT koncepció, Python, REST API
– Relációs adatbázisok, irodai szoftverek
– Informatikai eszközök felépítése, operációs rendszerek és alkalmazói szoftverek telepítése, beállítása
– Alkalmazás-üzemeltetés
– IPv4 és IPv6 címzési rendszer
– Kapcsolók, forgalomirányítók alapszolgáltatásai
– Második rétegbeli redundancia
– Virtuális LAN-ok
– Harmadik rétegbeli redundancia
– Vezeték nélküli hálózatok
– Hálózati forgalom figyelése, támadások elleni védekezés
– Statikus és dinamikus forgalomirányítás, címfordítás
– WAN technológiák, forgalomirányítás, VPN és SSH kapcsolatok
– Virtualizáció, felhőszolgáltatások
– Windows és Linux szerverek szolgáltatásai
– Hálózatmonitorozás, -felügyelet
– Kis- és közepes hálózatok tervezési alapelvei
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 45 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 10%
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
Az értékelésben minden feladat 2 pontot ér. Részleges megoldásért részpontszám adható. Maximális pontszám nem adható, amennyiben a feladatra adott megoldás hibás választ is tartalmaz.

A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40 %-át elérte.

Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

JELENTKEZÉS

FIGYELEM!

A jelentkezés NEM EGYENÉRTÉKŰ a beiratkozással! Beiratkozni személyesen, ügyfélszolgálati időben lehet a titkárságon (Kapcsolat menü).